Mülakat Ustalık İster

Etkin mülakat gerçekleştirmenin püf noktalarını son derece eğlenceli bir üslupla anlatan Mülakat Ustalık İster farklı konuları ele alan dokuz ayrı hikayeden oluşmaktadır. Kitap içindeki hikaye özetleri aşağıdaki gibidir.

Görüşmeyi Kim Yapsın?

Saltek Kimya’dan İnsan Kaynakları Uzmanı Şermin’le, danışman Fikret Bey’in diyalogu üzerine kurulmuş hikaye, mülakatı doğru kişilerin yapması gerektiğini vurguluyor.

Eğitim Şart mı?

Arme İlacın sektör duayeni Satış Müdürü Turan Yerova ile kendisine bağlı Bölge Müdürü Seçkin Yeşil’in mülakat tecrübeleri üzerine oturtulmuş hikaye, mülakat eğitimlerinin gerekliliği, mülakat açılışının ve kapanışının olmazlarını ve olurlarını açıklığa kavuşturuyor.

Ne Gerek Var Not Almaya?

Tuğra Tekstil’in hafızasına çok güvenen Muhasebe Müdürü Gülsüm Hanım’ın başından geçen mülakat tecrübesi ile mülakatın çift taraflı bir değerlendirme aracı olduğuna, soruların yazılı olmasının sağladığı avantaja ve mülakatlar sırasında not almanın önemine dikkat çekiliyor.

Mekansal Sorunlar:

Tatlım Gıda’nın işi başından aşkın İletişim Müdürü Aslı Taşpınar Gençoğlu’nun başından geçenler, bekleme salonunun ve görüşme odasının nasıl olması gerektiğini ve zaman çizelgesi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklığa kavuşturuyor.

Ön Hazırlık da Ne? Ulus Bank’ın Şube Müdürü Sabit Değirmenci’nin başından geçenlerle, iş tanımı ve kişi özelliklerini bilerek, öz geçmişi inceleyerek mülakata girmenin önemine değiniliyor.

Karar Tuzakları: Rahat Yatak firmasının sahibi Sadist İbo’nun karşısında firmanın İnsan Kaynakları Müdürü Sedef Hanım’ın verdiği mücadele, mülakatlar sırasında yapılan puanlama hatalarına ve nihai karar sırasında hangi unsurların hatalı karar vermeye sebep olduğuna dikkat çekiyor.

Mülakatı Yönetmek:

Bilgi İşlem Müdürü Mete Or’un İnsan Kaynakları Müdürü Koray Bey’e duyduğu husumet çerçevesinde ele alınan hikaye mülakat yapan kişinin mülakat sırasında akışı nasıl kontrol edebileceğine dair ipuçlarını paylaşıyor.

Yetkinlik Tabanlı Mülakat Geleneksel Yönteme Karşı:

Dem Grup’un geleneksel mülakat yöntemini savunan İnsan Kaynakları Direktörü Halit Mollaoğlu, kendisine göre çok daha yenilikçi olan şirket İnsan Kaynakları Müdürleri ve danışman Dr. İpek Saltık ekseninde şekillenen hikaye bir televizyon programıyla kurgulanarak, yapılandırılmış mülakat ve yetkinlik kavramlarını açıklığa kavuşturuyor. Bunun yanı sıra faydalı ve kaçınılması gereken soru tipleri, kurum kültürüne uyum soruları ve izleme sorularına açıklık getiriliyor.

Perakendede Mülakat:

Karsa süpermarketler zinciri Seçme Değerlendirme Müdürü Figen Çetin’in sektörün 10-15 dakikalık kısa mülakatlarına bir türlü uymayan mülakat önerileri karşısında, bir dergide karşısına çıkan yazı ile konunun aydınlanması üzerine oturan hikaye, perakende sektöründe sağlıklı mülakat uygulamaları için önerilerde bulunuyor.